Dövme Bakımı

Dövmenin bakımı dövme yaptıran kişinin sorumluluğunda olan ve dövmenin kalıcılığı ile sağlıklı iyleşmesi konusundu önem arz eden bir husustur. Dövmenize ne kadar iyi bakarsanız ömrü de o derece uzun olactır.

Dövme Bakımı

Dövme yapıldığı zaman en az 3 gün su ile teması kesilmelidir. 3 günden sonra ise güçlü bir antibakteriyel ile temizlenip özel kremler ile kremlenmesinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Dövmenin tahmini iyileşme süreci 15 gün olarak tanımlanabilir. Dövmenin yapıldığı günden sonra 5. günden itibaren kabuk atmaya başlar. ( bu süreçte derinin pul pul soyulduğu kabuklandığı gözlemlenir). Kabuk atma iyileşmenin bir sürecidir. Kabuk atma aşamasından sonra dövme tam olarak deriye oturur. Bir miktar incelme gözlemlenebilir. Dövmenin ilk 15 gün içinde kati suretle güneşle teması olmamalıdır. Güneşten korumak mümkün olmayacak bir bölge ise çok yüksek faktörlü güneş koruyucuları ile kapatılması önerilir.

Yine 15 gün süre ile havuza girmek te sakıncalıdır. Ayrıca hamam, sauna, spa gibi uygulamalar da dövmeye ciddi zarar verir. Keselemek, kabukları yolmak ta dövmeyi bozar. İyileşme sürecinde kaşımak yine dövmeye ciddi zarar verecektir.

Tüm bu hususlar göz önünde tutularak iyi bakılan bir dövmenin kısa sürede iyileştiğini ve uzun ömürlü olduğunu gözlemleyeceksiniz. Bu nedenle dövmeniz bittiğinde dövme sanatçınızın tüm uyarılarını yerine getirmeniz önemlidir