Dövme Tarzları

Dövme yaptırmaya karar vermek kadar dövmenin hangi tarz olacağına karar vermek de önemli. Günümüzde halen dövmenin sadece siyah bir lekeden ibaret olduğunu sanan çok kişi var. Biz 3htattoo dövme sanatları stüdyosu olarak öncelikle tüm müşterilerimize bu konu hakkında bilgi veriyoruz. Kişinin ufkunu açmak, ona yol göstermek dövmeyi seçmesi konusunda ciddi bir rol oynuyor. İşte tasarım sözcüğünü farkı da burada ortaya çıkıyor.

Dövme Tarzları

Herhangi bir dövmeyi beğenip aynısını yaptırmayı istemek elbette popüler bir alışkanlık. Ancak her dövme modeli her kişide iyi durmayabiliyor. Ten rengi, cinsiyeti, zevkleri, kendini ifade etmek istediği asıl duygu, dövmenin yeri, büyüklüğü gibi pek çok faktör dövme seçiminde çok önemlidir. Bu konuda tüm desteğimizi veriyoruz.

Şimdi bu blog yazımız ile de biraz size dövme çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Dövme çeşitleri farklı alt başlıklara ayrılarak daha da çoğalıyor ancak biz en popüler olan genel ana başlıkları inceleyelim. İlk bilinen dövme çeşidi "Old School" yani Eski okul dövme sanatı Old School klasik dövme stili, batı geleneksel dövme sanatı olarak biliniyor. Kalın çizgileri var. Parlak rekleri özellikle gül, kuş, bayan figürleri, çapa, kalp gibi ikonlara sahip. Hala günümüzde popüleritesini koruyor.

İkinci bir dövme çeşidi ise buna paralel gelişti ve günümüzde "New School" olarak adını aldı. New School dövmelerde Old school'a göre daha fazla renk, daha karikatürize figürler, eğlence temaları göze çarpmaktadır.

Bir başka dövme çeşidi Realistic yani Gerçekçi dövme stili. Klasik gerçeklik diye tanımlayabileceğimiz bu akım Rönesans döneminden bu yana güzel sanatların bir parçası olmasına rağmen son dönemlerde dövmeler arasında da yerini buldu. Gerçekçi dövmelerde portreden, natürmorta, ekspresyonizmden, puantizme, romantizimden sürrealizme dek çok geniş bir yelpazeyi görmek mümkün.

Water Color yani suluboya tarzı dövme stili;
Suluboya dövme stili isminden de anlaşıldığı üzere eriyen, yok olan şeffaf renklere sahip suluboya efektifli dövmelerdir. Görünüşü çok güzel olmasına rağmen ciddi bir dövme sanatçısı tarafından yapılmaz ise başarısız olması muhtemeldir çünkü kağıtta suyun akması ile yakalanan görüntüyü dövme ile yakalamak hayli ustalık ister.

Tribal dövme sitili;
Tribal dövmenin çıkış yerinin Maoriler olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu dövmelerde keskin hatlar, geometrik biçimler göze çarpıyor. Genellikle siyah renk ağırlıkta olan dövmelerde fazla renge rastlanmaz. Çok farklı tiribal dövmeler olmasına rağmen ilk bakışta birbirlerine çok benzerlik gösterirler. Hem kadın hem erkek vücudu için oldukça uygun tasarımlardır.