Dövme Eğitimi

Dövme Eğitimi

Dövme eğitimi henüz bir okula ya da bir ekole ait olarak herhangi bir katagorize içinde yer almayan halen özgün tasarım ve özgün çabalar sonucunda çeşitli kişiler tarafından öğretilen bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Dövme yapmaya dövme yapmayı öğrenerek bunu bir meslek dalına taşımaya hevesli pek çok kişi nereden ve nasıl bu işi öğreneceği konusunda cidden bir bilinmeyen içinde. Öncelikle dövmenin bir zanaat değil bir sanat olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gereklidir.
Bu eğitimi kimlerden alabilirim?

Dövme bu işi yapan kişiler tarafından o kişinin ufkuyla sınırlı olacak şekilde ve kısa sürede öğrenilmesi gerçekten çok da mümkün olmayan bir sanat dalıdır. Dövmenin Resim sanatından tek farkı bir tuale ya da kağıda değil insan derisi üzerine yapılıyor olmasında yatar. Öyleyse Resim sanatının tüm eğitiminin verilmesi gereklidir. Resim eğitimi bu gün üniversitelerde 4 yılda kurslarda ise resmin sadece bir dalı için en az 14 ay gibi uzun sürelerde verilebilmektedir. Öncelilkle kişinin çizim yeteneğinin olması, çizim yapmayı gerçekten seviyor olması bizce ön koşuldur. Daha sonrasında ise iyi bir karakalem desen eğitimi ile, proporsiyon, ışık-gölge, perspektif, ilistrasyon, stilizasyon, deformasyon, modernizasyon, renk bilgisi, armoni, anatomi bilgisi, valor,yağlıboya tekniği, suluboya tekniği, karakalem tekniği, tasarım, süsleme sanatları, teknik ve teorik bilgi ile sanat tarihi gibi pek çok konuda eğitim görmesi ve bu eğitimlerinde sanat fakültelerinde uygulanan müfredata paralel sıkıştırılmış ve dövme tasarımına uygulanabilecek bir potadan eritilerek bir nevi damıtılmış özel bir bilgi ağı ile kişiye özel ciddi bir eğitimle verilmesi gereklidir.
Bu nedenle dövme eğitimi verecek olan eğitmeninizin mutlaka Güzel Sanatlar Fakültesi çıkışlı olması ve dövme sanatını icraa ediyor olması koşulu olması gereklidir.

Dövme Eğitimi

3H Tattoo stüdyolarında eğitim nasıl ve kimler tarafından verilmekte?

3H Tattoo olarak bizler bünyemizde Güzel sanatlar mezunu iki porfesyonel sanatçı ve bir web ve grafik tasarımcı ile porfesyonel olarak bu hizmeti kişiye özel olarak sizlere sunuyoruz. Önce eğitmenler tarafından ufak bir ön elemeden geçirilen kişiler daha sonra kendi ilgi ve yeteneklerine göre (bes) bireysel eğitim sistemine tabii tutularak özel olarak eğitilirler.

Eğitim ne kadar sürer?
Eğitimin süreci kişilere göre değişkenlik gösterebilir.

Eğitim içeriğinde neler var?

Eğitim bir güzel sanatlar eğitimi müfredatına paralel olarak kısaca şu aşamaları içerir:

1. Temel sanat eğitimi
2. Dövmenin teknik ve tarihsel bilgisi
3. Dövme ekipmanlarının bilgisi
4. Uygulama